گروه موسیقی دایان در تهران روی صحنه می رود

گروه موسیقی دایان در تهران روی صحنه می رود

گروه موسیقی دایان در تهران روی صحنه می رود
گروه «دایان» به رهبری سیاوش لطفی و سرپرستی نسیم شجاعی، کنسرتی از لالایی ها و نغمه های محلی سرزمین های گوناگون جهان را با محوریت صلح در تالار رودکی تهران اجرا می کند.

به گزارش موسیقی ایرانی ، نشست خبری کنسرت گروه «دایان»، که قرار است ۱۱ و ۱۲ دی ماه با عنوان «زمین، زندگی، صلح» اجرا شود، روز سه شنبه در تالار وحدت تهران برگزار شد.
در این نشست که به سبب برخی ناهماهنگی ها، با حضور شمار بسیار اندکی از نمایندگان رسانه ها و با بیش از نیم ساعت تأخیر آغاز شد، سیاوش لطفی رهبر و مدیر هنری گروه «دایان»، نسیم شجاعی سرپرست گروه آوازی «دایان» و عادله زمانی مدیر مؤسسه آرتا سام و تهیه کننده این کنسرت درباره این رویداد موسیقایی توضیح دادند.

سیاوش لطفی رهبر و مدیر هنری گروه «دایان»، با بیان اینکه ای کاش رسانه های بیشتری در این نشست حضور می یافتند، درباره کنسرت پیش روی این گروه گفت: هسته اصلی گره «دایان» از هشت خواننده، یک رهبر و آهنگساز و یک نوازنده پیانو تشکیل شده که خواننده های ما در چهار گروه صدایی سوپرانوی یک، سوپرانوی دو، آلتوی یک و آلتوی دو تقسیم شده اند.

وی ادامه داد: پس از یک سال و نیم که از طراحی این پروژه می گذرد، برای نخستین بار این بخت را یافته ایم که دو شب در تالار رودکی به صحنه برویم.

لطفی درباره محتوای کنسرت گروه «دایان» گفت: ایده اولیه ما این بود که مجموعه ای از لالایی های سرزمین های مختلف را جمع آوری کنیم تا با توجه به تعداد فراوان این لالایی ها، متناسب با ظرفیت گروه، شماری از آنها را برای اجرا برگزینیم. این لالایی های گزینش شده،‌ از ایران، کردستان ایران، آذربایجان و کشورهایی از آمریکای جنوبی، اروپای مرکزی و اروپای شمالی انتخاب شده است.

وی همچنین درباره معنای نام گروه گفت: «دایان» در زبان های محلی غرب ایران به معنای «مادران» است، بر همین اساس، با نگرش مادران – کودکان، که با صلح مرتبط است، کار می کنیم.

رهبر و مدیر هنری گروه «دایان» ادامه داد: کنسرت ما در دو بخش اجرا می شود؛ بخش نخست دربر دارنده هشت لالایی سرزمین های گوناگون است و بخش دوم کنسرت هم به اجرای نغمه های فولکلوریک مناطق گوناگون جهان اختصاص دارد.

وی درباره چگونگی اجرای این قطعه ها گفت: شعرهای این قطعه ها همگی به همان زبان اصلی و با تلفظ دقیق اجرا می شود زیرا معتقدیم اصالت زبانی با اصالت موسیقایی مرتبط است.

لطفی درباره مخاطبان کنسرت «زمین، زندگی، صلح» گفت: امروزه با توجه به تنوع گروه ها و تعدد پروژه های موسیقایی، هر گروهی ناگزیر است که در آغاز راه تکلیف خود را با مخاطب خود مشخص کند. کار ما از دید سبک موسیقایی،‌ نوعی موسیقی فولکلور است و چون موسیقی فولکلور، موسیقیی مردمی است، از این رو، کنسرت ما می تواند مخاطب عام هم داشته باشد.

وی افزود: اما برداشت ما از این نوع موسیقی تکرار صرف ملودی نیست، بلکه ما کوشیده ایم که تنظیم هایمان مبتنی بر تحلیل و اندیشه باشد و در تنظیم کارها به نوع روابط تاریخی، فرهنگی و بینامتنی هر ملودی نیز توجه کرده ایم. از این رو، می توان گفت که سبک کار می تواند نوعی مخاطب خاص را نیز با خود همراه کند.

لطفی همچنین گفت: لالایی و مادر، که موضوع اصلی اجرای است، به طور ویژه با صلح مرتبط است، این موضوع به طور طبیعی با احترام و آرامش قرین است و کار ما هم با چشم اندازی قانونمند، بر مبنای احترام و صلح اجرا می شود.

لطفی درباره آلبوم آماده انتشار گروه «دایان» نیز گفت: آلبومی نیز آماده انتشار داریم که دربردارنده همین لالایی هایی است که در کنسرت اجرا می شود. این آلبوم با کیفیت خوبی تهیه شده و با گرفتن مجوزهای لازم، در آینده نزدیک منتشر می شود.

وی همچنین ادامه داد: البته آنسامبل به کارگرفته شده در آلبوم، نسبت به کنسرت متفاوت است و در اجرای آلبومی این لالایی ها، از سازهای بیش تری بهره برده ایم، اما به سبب کمبود زمان، در کنسرت تنها پیانو حضور خواهد داشت.

نسیم شجاعی که سرپرستی گروه آوازی «دایان» را عهده دار است، در این نشست درباره نحوه ی بلیت فروشی این کنسرت گفت: بلیت های کنسرت «زمین، زندگی، صلح» با قیمت پنجاه تا هفتاد هزار تومانی از طریف سامانه تیوال به فروش می رسد.

مدیرعامل مؤسسه آرتاسام که تهیه کنندگی این کنسرت را بر عهده دارد، نیز درباره این اجرا گفت: این کنسرت قرار بود شهریور ماه، به مناسبت روز جهانی صلح در سه محور «محیط زیست و صلح»، «زنان و صلح» و «کودکان و صلح» برگزار شود، اما به دلیل اینکه این کنسرت به تعویق افتاد، ناگزیریم آن را در ۱۱ و ۱۲ دی ماه در یک محور «زنان و صلح» به روی صحنه ببریم.

وی گفت : از دو سال پیش با آقای لطفی به این ایده رسیدیم که چگونه می توانیم به وسیله موسیقی کاری را برای صلح انجام دهیم و در نهایت به اجرای این کنسرت رسیدیم. این کنسرت با همکاری موزه صلح تهران برگزار می شود. این موزه طی ۱۰ سال فعالیت خود، با موزه های صلح سراسر جهان همکاری داشته و محور فعالیت هایش پرداختن به موضوع مجروحان شیمیایی است. رویکرد این موزه بسیار به رویکرد ما نزدیک است؛ هم ما و هم موزه ی صلح به دنبال آگاهی سازی برای صلح هستیم.

نمایشگاه پوسترهایی از مصائب جنگ های شیمیایی در کنار کنسرت
زمانی ادامه داد: در کنار این کنسرت، در لابی تالار وحدت پوسترهایی از تاریخچه جنگ های شیمیایی، آسیب هایی که ایران از جنگ های شیمیایی دیده و فعالیت های موزه صلح برپا می شود که جانبازان جنگ های شیمیایی در این باره توضیح خواهند داد. هم برای من و هم برای گروه «دایان» افتخاری است که با موزه صلح همکاری می کنیم.
وی گفت: دفتر موسیقی و آقای فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی حمایت ویژه یی از ما داشتند، که از این حمایت دفتر موسیقی سپاسگزار هستیم.
لینک کوتاه مطلب
30 دسامبر 2016 3,107 0
نظرات
دانلود آهنگ جدید | پرشین سانگ