بیوگرافی محمد منتشری

بیوگرافی محمد منتشری

محمد صفار منتشری در 13 دیماه سال ۱۳۲۱ در شهر لنگرود متولد شد و در سال ۱۳۳۲ در سن ۱۱ سالگی به تهران آمد و در محله‌های سنتی پایین ‌شهر تهران زندگی کرد.

ر آن زمان به تئاتر علاقه‌مند بود. پدرش آواز می‌خواند و صدای خوبی داشت. در کودکی زمانی که در شهرستان لنگرود زندگی می‌کرد، تصنیف‌های بعضی از خوانندگان آن زمان مانند: جواد بدیع‌زاده، حسین طاهرزاده و جلال‌الدین تاج اصفهانی که آهنگ‌هایشان در خارج از کشور روی صفحه‌های مومی ضبط می‌شد و از گرامافون‌های بوقی پخش می‌شد را می‌خواند.

او خواننده ای توانا و صاحب سبک و ردیف دان و از برجسته ترین هنرآموختگان جامعه ی باربد و از شاگردان مبرز زنده یاد استاد اسماعیل مهرتاش می باشد. او را نزدیک‌ترین و با استعدادترین شاگرد اسماعیل مهرتاش می‌دانند. آشنایی او با اسماعیل مهرتاش در «جامعه باربد» و به منظور آموزش تئاتر اتفاق افتاد. او ۳ سال در کلاس‌های تئاتر جامعهٔ باربد شرکت نمود. در این مدت از استادانی نظیر: «رفیع حالتی» (استاد فن بیان)، «دکتر ناظر زادهٔ کرمانی» (استاد ادبیات فارسی)، «ولی‌الله خاکدان» (استاد دکور) و «علی اصغر ازهدی» (مدیر داخلی جامعهٔ باربد و استاد تاریخ تئاتر) بهره برد.

با مقدمات موسیقی نزد پدر آشنا شد و با ورود به جامعه باربد،ردیف آوازی را نزد مرحوم مهرتاش فرا گرفت. او از شاگردان بسیار نزدیک و بااستعداد مرحوم استاد اسماعیل مهرتاش چهره برجسته موسیقی ایران بود. منتشری از نزدیک‏‌ترین شاگردان مهرتاش بود که استاد به او اعتماد زیادی هم داشت و بارها اتفاق می‌افتاد که در دوران کهولت، بسیاری از ساخته‌های خودش را با آواز منتشری به‌خاطر می‌آورد. منتشری را پیرو سبک موسیقی روحوضی و به نقلی از همدوره‌ای‌های مرحوم مرتضی احمدی می‌دانند، در حالی که از نظر سن و سال و از لحاظ ساختار و فرم کاری با هم متفاوت بوده‌اند. خودش می‌گوید کارهر یک از ما هیچ ربطی به دیگری ندارد و هر یک شیوه و روش خود را اجرا می‌کنیم و تنها وجه اشتراک ما پرداختن به موسیقی فولکلور تهران است.

همچنین در محضر استادان احمد عبادی و اصغر بهاری ظرایف موسیقی ایرانی را آموخت. داشتن استعداد خدادادی و حافظه قوی همراه با فعالیت مداوم در جامعه باربد و همکاری مستمر با هنرمندان فعال در اجرای طرحهای هنری استاد مهرتاش سبب شده پس از گذشت سالها،محمد منتشری گنجینه ای غنی از فرهنگ موسیقی ویژه تهران را به سینه حفظ کرده باشد. از آوازهای معروف او بیات تهران و کوچه باغی ها تا ترانه های کسب و کار و..فرهنگی از موسیقی کوچه-محله های تهران قدیم می باشد.

برخلاف بسیاری از آوازه خوانان ایران که هنر آموزی را از زاویه های خلوت و حجره های دنج آغاز کردند، محمد منتشری کار هنری اش را از صحنه ی نورانی تئاتر شروع کرد و یک پیشامد او را به پیشگاه سپنتای ساز ، دعوت کرد . محمد صفار منتشری خواننده ای صاحب سبک است که چهل و اندی سال در متن ِ موسیقی سنتی ِ ایران زیسته تا امروز برای ما گوش های پذیرا یک سینه سخن داشته باشد. هنرمندی است دلسوز و باریک بین و البته صریح و بی پروا . او که از شاگردان برجسته و یاران نزدیک استاد اسماعیل مهرتاش بوده از شمع مرده اش یادها دارد .

این خواننده صاحب سبک همیشه می‌گوید اگر به جایی رسیدم به خاطر وجود پربرکت استاد گرامی ام بوده است. در هر جا و در هرمکانی قبل از هر صحبتی از استاد بنام خود یاد می‌کند و می‌گوید استاد مهرتاش دست همه ما را گرفت و وارد دنیای دیگری کرد که در آن دنیا با زیبایی‌های موسیقی آشنا شدیم.

معتقد است صداسازی فتنه‌ای است که گریبان هنرجویان آواز را گرفته است و به همه هنرجویان پیشنهاد می‌کند تا خود را از مسیر صداسازی دور کنند.

این مدرس آواز هم اکنون در حال تدارک برای انتشار آثار موسیقایی خود است و بیشتر وقت خود را به آموزش و تدریس می‌گذراند.
نحوه ورود به جامعه باربد

آشنایی من با آقای مهرتاش بر می گردد به سال های خیلی دور یعنی در واقع سال های ۳۸ و ۳۹؛ آن زمان جوانی هفده ، هجده ساله بودم . ابتدا که در سال ۱۳۳۲ از شهرستان لنگرود با خانواده به تهران آمدیم خیلی به کار تئاتر علاقمند بودم . البته موسیقی هم در خانواده ی ما موروثی بود . پدرم (ابراهیم منتشری) صدای خوبی داشت و زمانی که در شهرستان بودیم آهنگ های خوانندگان آن دوران را می خواند؛ مثل بدیع زاده، طاهر زاده و تاج اصفهانی که آهنگ هایشان در خارج از کشور روی صفحه های مومی ضبط می شد و از گرامافون های بوقی پخش می شد . خلاصه گوشم با نغمات آشنا بود و صدا را هم از پدرم به ارث برده بودم .

پدرم مغازه دار بود. خوانندگی را به صورت آماتور دنبال می کرد و در لنگرود مطرح بود. عصرها که مغازه را تعطیل می کرد با دوستانش به باغ و بوستان می رفت و در آنجا برای دوستان آواز می خواند . بعد از این که به تهران مهاجرت کردیم، تعدادی تئاتر و فیلم دیدم و به تئاتر علاقمند شدم. چون در شهرستان که دسترسی به تئاتر و سینما ممکن نبود . آن زمان مرکز هنر تهران، در خیابان لاله زار بود . یعنی بهترین سینما ها و بهترین تئاتر ها در خیابان لاله زار بود . دیگر پاتوغ من شده بود لاله زار . جامعه ی باربد ابتدای این خیابان بود . یک بار داشتم از لاله زار رد می شدم ، دیدم در تابلوی آگهی های جامعه ی باربد، اعلامیه ای زده اند که یک سری هنرجو می خواهیم برای کلاس تئاتر . من هم که دنبال چنین فرصتی بودم رفتم و در آزمون ورودی شرکت کردم و پذیرفته شدم . اول بار من مرحوم مهرتاش را موقع نام نویسی دیدم . به من گفت چون به سن قانونی نرسیده ای باید از پدرت رضایت نامه ای بیاوری . من دیدم اگر به پدرم بگویم ممکن است موافقت نکند . یکی دوبار هم گفتم و پدرم جدی نگرفت. چاره ای نبود. بالاخره خودم از طرف پدر رضایت نامه ای نوشتم و امضاء کردم و بردم !

محمد منتشری نحوهٔ ورودش به عالم موسیقی را اینگونه بیان می‌دارد: «پیش پرده ای بود به نام «گردو فروش» که استاد می‌خواست در یکی از عیدها در کنار تئاتر اجرا کند. دنبال کسی می‌گشت که پیش پرده را اجرا کند. آمد سر کلاس و این خواسته را عنوان کرد. من و چند نفر دیگر از بچه‌های کلاس داوطلب شدیم. ما را آزمایش کردند و من بیش از دوستان مورد قبول واقع شدم.»
او از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۰ دور ردیف‌های آوازی را نزد اسماعیل مهرتاش فراگرفت و حدود ۲۰ سال با ایشان در تماس و معاشرت بود. از جمله هنرمندان موسیقی که در کلاس «مهرتاش» هم دوره محمد منتشری بوده‌اند می‌توان به محمدرضا شجریان، عبدالوهاب شهیدی و جمال وفایی اشاره نمود. او از محضر موسیقی دانانی نظیر احمد عبادی و علی اصغر بهاری نیز بهره برده‌است. وی پس از درگذشت استادش «اسماعیل مهرتاش»، از موسیقی فاصله می‌گیرد تا اینکه پس از سال‌ها توسط مهدی کلهر به صدا و سیما دعوت می‌شود. منتشری کارمند بازنشسته بانک است.

آثار محمد منتشری

برخی از آثار محمد منتشری عبارتند از:
اجرا و انتشار ردیف آوازی «اسماعیل مهرتاش» با همراهی سه تار «هوشنگ فراهانی» و تار «فخرالدین حکیمی» در ۸ سی دی - مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور
انتشار آلبوم موسیقی شور آفرین (شامل اجرای ضبط شده در کنسرت مجموعه آزادی ۱۳۷۲)
انتشار آلبوم موسیقی چند بهاریه - انتشارات آوای باربد
انتشار آلبوم موسیقی «هفت سین (به روایت طهران)» مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور
انتشار آلبوم موسیقی «چهارشنبه سوری» - مؤسسه فرهنگی هنری آوای باربد
انتشار آلبوم موسیقی «فکر بلبل» - نوای همایون
انتشار آلبوم موسیقی «قبله آمال» - مؤسسه فرهنگی هنری آوای باربد
انتشار آلبوم موسیقی نوروزانه - مؤسسهٔ فرهنگی هنری نوخسروانی باربد
انتشار آلبوم موسیقی شور آفرین - مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور
اجرای آواز در آلبوم موسیقی «مثنوی خوانی» به همراه «محمدرضا شجریان»، «محسن کرامتی»، «علی جهاندار»، «شهرام ناظری»، «بهرام سارنگ»، «مظفر شفیعی» و «همایون شجریان» - مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور
ضبط آواز با مناجات خواجه عبدالله انصاری به همراه تار شهریار فریوسفی - صدا و سیما
لینک کوتاه مطلب
14 آگوست 2018 37,266 0
نظرات