بیوگرافی راغب علامه

بیوگرافی راغب علامه

راغِب عَلّامه خواننده پاپ عرب، ملقب به سوپراستار در سال ۱۹۶۲ میلادی در منطقه الغبیری در جنوب بیروت، در خانواده‌ای شیعی به دنیا آمد.
گویی طالعش از همان آغاز بر پیشانی اش حک شده بود. تولد او در خانواده پرجمعیت "علامه" در بین 6 برادر و سه خواهر بسان یک اتفاق خوشایند برای آنها محسوب میشد. میهمان تازه وارد را در میان گرفته و "راغب" نام نهادند . هر چند دوران کودکی را بسرعت پشت سر گذاشت، اما هنوز که هنوز است نشانه های این کودکی و شر و شور آن دوران از چشمهایش میبارد. همان زمانها بود که در جشن کوچکی تمام توجهات حاضرین را به خود جلب کرد. چندی که گذشت همه ایمان آوردند که آینده ای شکوهمند در انتظار اوست و این اصلا فکر و خیالی دور از ذهن نبود. در مدرسه دانش آموزی تیز هوش بود و علاوه بر اینکه سعی میکرد از لحاظ علمی بر تواناییهای خود بیافزاید، همزمان میکوشید با الگو گرفتن از آنچه در اطرافش میگذرد شخصیت و روحیه خود را هم پرورش دهد .او علاقه خاصی به فرهنگ ملل مختلف و دروس هنری داشت و در طول زندگی روزمره سعی میکرد از آنچه آموخته است در حل مشکلاتی که برایش پیش می آید سود جوید.
در جوانی فعالیت خود را دوبرابر کرد. اما نوعی گوشه گیری و درونگرایی در وجودش موج میزد که او را با خلق و خو و منشی هنری میپروراند. شاید بتوان گفت که این رفتار و توجه به موسیقی که اندک اندک در وجودش جوانه میزد را از پدرش که به صورت تفننی "عود بربط" میزد به ارث برده بود. بدون شک وجود چنین محیطی و بالیدن در دامان خانواده ای که نسیمی از موسیقی در آن میوزید در شکل گیری وجود هنری راغب علامه بی تاثیر نبوده است.
شوق خواندن و درخشش بر روی صحنه های شهرت و افتخار باعث شد او در 12 سالگی به خود جرات دهد و با حضور در رادیو لبنان موسیقی را جدی تر تجربه کند. او با اقتدار تمام شروع کرد و پیش رفت .چندی بعد فعالیتهایش را در رادیو گسترش داد و در برنامه ای دیگر که در آن تعدادی از خواننده های برجسته آن زمان لبنان حضور داشتند ، شرکت کرد و با اینکه هنوز تازه کار به نظر میرسید ، اما صدای شفاف و گیرایش خیلی زود قلبهای شنوندگان کوچک و بزرگش را به لرزه درآورد و نام و صدای "راغب علامه" در همه خانه ها طنین انداز شد.
اما او میخواست بیشتر از اینها را تجربه کند او به بالاتر از ستاره شدن می اندیشید. پس تصمیم گرفت اصولی تر به موسیقی بپردازد و به هنرستان موسیقی رفت تا علاوه بر پرورش استعداد خوانندگی اش، ساز عود را هم به خوبی و در حد کمال فراگیرد. بدین ترتیب او ایستاده بر بلندای هرمی مستحکم از علم موسیقی و استعداد ذاتی و درونی بیش از پیش راه خود را در جاده موسیقی باز کرد.
در سال 1980 و در اوایل 18 سالگی در برنامه مشهور "استودیو الفن" که به معرفی استعدادهای نوظهور کشور میپرداخت شرکت کرد. صدای جادویی ، توانمندیهای بالقوه و جذابیت فوق العاده خواندن او همه دست به دست هم داد تا جایزه اول این برنامه را دردست گیر د. ستاره شرقی متولد شده بود و میرفت تا دنیایی را با سحر کلمات جادویی که از حنجره طلایی اش خارج میشد، تسخیر کند.
نخستین کار او به عنوان خواننده حرفه ای آلبوم "یاریت" بود که حاوی تعدادی از ترانه های موفق قدیمی او و دو ترانه جدید با نامهای "انا راغب" و "یا ریت" بود. و بعد از آن بود که آلبومها و در کنار آنها کنسرتهای متعدد و پربار او که خیل جمعیت را بسوی خود میکشید، آغاز شد و این همه خود سندی بر مقبولیت عام یافتن و توجه به این نکته است که او به هدف خود دست یافته است. او اکنون فوق ستاره ای نه تنها دنیای عرب که در سطح جهانی ، اروپا و امریکا را هم با هنر خود فتح کرده است.
اکنون مسولیتی که بر گردن اوست دو چندان شده است. چرا که "راغب علامه" دیگر تنها یک خواننده عرب نیست و به بیان دیگر او سفیر موسیقی عربی در کل دنیاست. توجه به این نکته هم خالی از لطف نیست که او جزو نخستین خوانندگانی است که دست به تهیه ویدیو کلیپ برای آثارش زدو با اینکار ارج و قرب بیشتری برای موسیقی کشورش لبنان و شناساندن موسیقی عربی به طیف وسیعتری از مردم به ارمغان آورد. او رویایی است که به واقعیت پیوسته است. در ذهن بسیاری ازجوانان او که اکنون تعداد بیشماری از جوایزو مدالهای گوناگون را برتابلوی افتخارات خود دارد، الگویی است برای پیمودن مسیرهای به ظاهر ناممکن زندگی ...


در سال ۱۹۸۰ میلادی و در سن ۱۸ سالگی با شرکت در یک برنامه تلویزیونی مشهور گشت و وارد دنیای موسیقی شد. در سال ۲۰۱۱ میلادی ویدئوی «انت یا غالی» را به همراه لیغا یوسف خواننده و مدل لبنانی - ایرانی به بازار داد. حمدالله علی السلامه از ماندگارترین آثار اوست.


 

آثار راغب علامه


 

 

آلبوم ها


 

بکره بیبرم دولابک 1985


یاریت 1986


الهدیة ودانا 1987


ضوی اللیل 1988


ما یجوز 1989


قلبی عشقها 1990


یا حیاتی 1993


توأم روحی 1995


علمتینی 1996


فرق کبیر 1996


برافو علیکی 1999


حبیبی یا ناسی 2000


سهرونی اللیل 2001


طب لیه 2003


الحب الکبیر 2004


بعشقک 2008


سنین رایحة 2010


حبیب ضحکاتی 2016

لینک کوتاه مطلب
5 اکتبر 2018 130,708 0
نظرات
دانلود آهنگ جدید | پرشین سانگ