ادای احترام به همه مادران ایرانی در کنسرت آذری «دومان»

ادای احترام به همه مادران ایرانی در کنسرت آذری «دومان»

ادای احترام به همه مادران ایرانی در کنسرت آذری «دومان»


کنسرت آذری «دومان» شب گذشته -سه شنبه 26 مرداد- در میان استقبال دوستداران موسیقی آذری در قلب پایتخت روی صحنه رفت.

در این کنسرت که نخستین اجرای رسمی اصغر باقری (دومان) در تالار وحدت بود، این خواننده با اجرای قطعاتی شناخته شده و محبوب از موسیقی فولک آذری با تنظیمی به روز، و گلچینی از قطعات نخستین آلبوم رسمی‌اش «آذربایجان» به اجرای برنامه پرداخت تا آذری زبانان پایتخت شب پرهیجانی را سپری کنند.

این خواننده در ابتدای برنامه ضمن خوشامدگویی به جمعیت حاضر به زبان آذری، دقایقی را نیز به زبان فارسی سخن گفت و از مهمانان غیرآذری این کنسرت هم به عنوان مهمانان عزیز و بزرگواران هنردوست یاد کرد. «دومان» در ابتدای برنامه اش ضمن ادای احترام به اسطوره موسیقی آذربایجان عالم قاسم اف و با یادی از این هنرمند رو به حاضرین گفت: «عالم قاسم‌اف از اسطوره‌های موسیقی آذری جهان هستند که همیشه آثار ایشان را پیگیری می‌کردم و می‌کنم. او همیشه در برنامه‌هایش می‌گوید باید انرژی خوب و بالایی از روی صحنه به حاضرین در سالن منتقل کنی تا انرژی خوب و مثبتی را هم از آنها دریافت کنی. حالا همه سعی ما بر این است که یک انرژی مثبت و بکر را به شما منتقل کنیم تا امشب اجرایی پرهیجان و به یاد ماندنی را داشته باشیم.»

قطعاتی چون ساری گلین، بی تانم، یاغما یاغش، هایدی سویله، آی گز و... از جمله آثار پرطرفداری بودند که در این برنامه اجرا شدند و با استقبال و همخوانی حاضرین توام شد.

دومان لحظاتی پیش از اجرای قطعه «آنا» (مادر) رو به حاضرین در سالن گفت: «مقام مادر در فرهنگ آدربایجان و البته کل ایران، مقامی مقدس و همیشه محترم بوده و من در تمام کنسرت‌هایم سعی کرده‌ام به صورتی ویژه نسبت به تمام مادرانی که در جمعمان هستند ادای احترام کنم و این موضوع را جزئی از وظایف خودم می‌دانم که با افتخار آن را در تمام کنسرت‌هایم انجام می‌دهم. امشب هم قطعه «آنا» (مادر) را با افتخار به تمام مادران ایرانی تقدیم می‌کنم و امیدوارم سایه همه مادرها بر سر فرزندانشان باشد.» همخوانی حضار در این قطعه با نورافشانی موبایل ها توام شد تا لحظات با احساسی را در سالن شاهد باشیم.

دومان در ادامه برنامه‌اش در توضیح برخی نقدهایی که به آلبوم «اذربایجان» شده بود توضیح داد: «برخی از دوستان در رسانه‌ها درباره آلبوم آذربایجان مطالبی را نوشته بودند و من از همه اهالی مطبوعات ممنونم که نسبت به این آلبوم لطف داشتند. برخی دوستان درباره دلیل اجرای آثار قدیمی با سازبندی جدید پرسیده بودند و اینکه چرا آثار جدید در این آلبوم کمتر بوده. خدمت تمام این دوستان محترم بایستی عرض کنم که این نخستین آلبوم رسمی من در ایران بود و وظیفه خودم می‌دانستم آثاری را که سالیان سال و سینه به سینه در فرهنگ آذربایجان دست به دست شده و جزئی از فرهنگ این خطه است را به مخاطب نسل جدید معرفی کنم. اعتقاد دارم اگر مخاطب این نسل با آثار قدیمی و باارزش آذری در تمام تاریخ آشنا نشود، این فرهنگ به مرور به دست فراموشی سپرده خواهد شد و این ماجرا به نوعی دغذغه اصلی من در نخستین آلبوم رسمی بود. قطعاً در آلبوم‌های بعدی ضمن ارائه آثار دیگری از قطعات قدیمی و فولک و پرخاطره آذری، آثار جدید را نیز منتشر خواهیم کرد.»

این خواننده در انتهای برنامه‌اش پس از اصرار فراوان حاضرین در سالن، یکی از قطعات پرطرفدارش را برای بار دوم اجرا کرد و ضمن تشکر از تمام مسئولین فرهنگی کشور و دفتر موسیقی و تالار وحدت، اجرای برنامه‌ها و موسیقی آذری در تالار وحدت را اتفاقی قابل تحسین در معرفی فرهنگ ناب آذری به اقشار مختلف مردم کشور دانست.

این کنسرت تحت امتیار موسسه «رویال کنسرت» و تهیه‌کنندگی دکتر «صوفیانی» برگزار شد.
لینک کوتاه مطلب
17 آگوست 2016 1,916 0
نظرات
دانلود آهنگ جدید | پرشین سانگ